Montessori w domu, czyli dlaczego warto postawić na HEADU

metoda montessori pedagogika montessori headu

Headu to marka, która pojawiła się w Polsce niedawno – jeszcze nie wszyscy zdążyli ją poznać. Te przemyślane zabawki trafiają w gusta najbardziej wymagających rodziców i odpowiadają na najważniejsze potrzeby edukacyjno-rozrywkowe maluchów.

Co to jest metoda Montessori?

Maria Montessori, urodzona w 1870 roku we Włoszech, była lekarzem. Udało jej się otworzyć szkołę w biednej dzielnicy Rzymu, by uczyć w niej ubogie dzieci. „Casa dei bambini” była miejscem, w którym 50 dzieci w wieku od 3 do 6 lat uczyło się i bawiło. Możliwość obserwacji maluchów dała Montessori poważny materiał do analizy, który zaowocował tzw. metodą Montessori.

Na czym polega podejście zgodne z pedagogiką Montessori?

 1. Dzieci rozwijają się różnie zależnie od wieku. Od narodzin do ok. 6 roku życia są odkrywcami. Badają otaczający je świat i nasiąkają nimi. To wtedy pochłaniają zjawiska kulturowe, religijne, pojęcie piękna czy estetykę.
 2. Pomiędzy 6 a 12 rokiem życia dzieci zaczynają w pewnym stopniu „kierować” swoim poznaniem – pojawia się potrzeba trenowania wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia.
 3. Między 12 a 18 rokiem życia dziecko próbuje odnaleźć się w społeczeństwie i określić swoje w nim miejsce.
 4. 18 rok życia to granica dzieciństwa.

Pedagogika Montessori opiera się o kilka zasad:

 • uczenie przez działanie: jako dzieci uczymy się poprzez aktywne uczestniczenie w wydarzeniach, doświadczanie poprzez spontaniczną aktywność; nauczyciel nie powinien ingerować w ten proces wychowawczy
 • samodzielność: dzieci same podejmują decyzję o tym, jak i gdzie będą działać, kształcąc w ten sposób indywidualnie zdolności
 • lekcje ciszy: dzieci powinny mieć możliwość pracowania w ciszy i koncentracji
 • porządek: dzieci uczą się porządkowania otoczenia
 • życie w grupie: łączenie w grupy dzieci w różnym wieku (zazwyczaj trzy roczniki), dzięki czemu dzieci czerpią od siebie, uczą się od kolegów i koleżanek
 • indywidualny tok rozwoju: każde dziecko powinno móc rozwijać się zgodnie z własnymi potrzebami i tempem; nie należy obarczać dziecka zadaniami, na które dziecko nie jest gotowe i do wykonania którego nie zyskało jeszcze narzędzi
 • uwaga: każde dziecko zasługuje na życzliwość, uwagę i indywidualną opiekę wychowawcy.

Rola wychowawcy w metodzie Montessori koncentruje się na obserwacji. Obserwowanie dzieci z uwaga i szacunkiem pozawala nie tyle kontrolować, co wychwytywać ewentualne przeszkody rozwojowe i pozwala na bycie przewodnikiem.

Headu „w służbie” metody Montessori

Samo słowo „służba” w kontekście metody Montessori jest zgrzytem, stąd cudzysłów. Bo zabawki Headu nie narzucają niczego – sposób zabawy jest niemal dowolny, a same gry i puzzle Headu pozwalają na rozmaite podejście do zabawy i zabawki.

Dowolność w użyciu, a także liczne sposoby zabawy sprawiają, że maluch nie tylko fajnie i mądrze spędza czas, ale przy okazji rozwija kompetencje mimochodem – podejmowanie decyzji, odnajdowania się w przestrzeni i in.

Headu Moje pierwsze puzzle LAS albo Headu Moje pierwsze puzzle DŻUNGLA, czyli puzzle Montessori dla najmłodszych

Prosty pomysł na fajne, kolorowe, atrakcyjne wizualnie puzzle dla najmłodszych. Oprócz tego, że Headu Moje pierwsze puzzle LAS oraz druga wersja Moje pierwsze puzzle DŻUNGLA są klasyczną, dużą układanką, dodatkowo umieszczono w nich otwory na drewniane figurki zwierząt zamieszkujących las lub dżunglę. Należy wpasować zwierzęta w odpowiednie miejsca. A można też bawić się nimi, nadawać imiona czy wymyślać historię. Zabawka ta zachęca do tego, by używać jej na wiele sposobów.

Wiek: 2-4 lata

Cena: 79,99 zł w Uczyibawi.pl Można zapisać się do newslettera, by zyskać 10% zniżki i dostęp do innych rabatów.

Liczyć po Montessoriańsku

Headu stawia na wielozmysłowe doświadczenia, dlatego część zabawek pobudza dotyk. Dzięki zastosowaniu chropowatych elementów na części elementów gier czy puzzli, zabawki pozwalają pobudzać zmysł dotyku, co z kolei pozytywnie wpływa na ogólny rozwój, wrażliwość dotykową, koordynację oko-ręka.

Seria Touch wykorzystuje chropowate farby, by uczynić zabawę jeszcze fajniejszą.

Headu ABC Touch Montessori to duża układanka do nauki czytania i poznawania literek. Chropowata powierzchnia liter zachęca do wodzenia po nich palcem- co stanowi szalenie ważny (i skuteczny) sposób poznawania, powtarzania linii litery, skoordynowania dłoni z okiem i mózgiem. Puzzle są samokorygujące, odpada więc ryzyko złożenia czegoś nieprawidłowo. Cena: 53,99 zł, wiek: 3-6.

Gra Headu Montessori Touch 123 Bingo to zabawa dla całej rodziny, która uczy cierpliwości, pobudza zmysł dotyku, wspomaga naukę liczenia… dużo zalet, prawda? Pisano o nim na Moje Dziecko się Nudzi (KLIK). Cena: 79,99 zł, wiek: 3-6.

Logiczne myślenie przyprawione metodą Montessori

Logiczne myślenie to podstawa funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Umiejętność łączenia przyczyn ze skutkami jest kluczowa w rozwoju i nauce. Headu Dobieranka Zawody to doskonały przykład tego, jak powinniśmy uczyć maluchy logicznego myślenia.

Zabawka Dobieranka Zawody opiera się o ciąg przyczynowo-skutkowy, którego punktem wyjściowym jest zawód. Zadaniem dziecka jest połączenie zawodu z narzędziem oraz efektem pracy: np. ogrodnik ma konewkę i hoduje kwiaty. Dobieranka Headu pozwala nie tylko wspomóc logiczne myślenie u dziecka, ale także wzbogaca zasób słów i pozwala stworzyć bazę do innych zabaw.

Cena: 35,99 zł, wiek: 3-6.

To tylko mała część oferty HEADU, którą oferuje sklep Uczyibawi.pl oraz sieć Uczy i Bawi (zobacz, gdzie znajdziesz sklep Uczy i Bawi!). Koniecznie zajrzyjcie!

A my za kilka dni pokażemy Wam pozostałe gry i puzzle marki Headu wierne metodzie Montessori!

Written By
More from admin

Prezenty na mikołajki

Mikołajki to pierwsza wizyta Mikołaja, początek oczekiwania na Boże Narodzenie. Prezent na...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *