Mądre zabawki dla mądrych dzieci. Kryształy

kryształy hodowla kryształów

Przychodzi taki moment w karierze uczniowskiej, że dziecko zaczyna fascynować się różnymi zjawiskami w bardziej naukowy sposób. I wtedy jest dobry czas, by pokazać mu hodowlę kryształów.

Zestaw Hodowla kryształów to niewielkie opakowanie zawierające specjalny proszek, podstawkę i osłonkę oraz szczegółowa instrukcję. Wystarczy podążać za nią, by rozpocząć eksperyment.

Jak to działa?


Kryształy to ciała stałe ułożone  w regularny i powtarzalny sposób. Cząsteczki osiadają i układają się, tworząc ustrukturyzowane formy.  Ale jak?

Po dodaniu proszku z zestawu do gorącej wody jego cząsteczki rozpadają się na jeszcze mniejsze – niewidoczne gołym okiem. Przesycony proszkiem roztwór – czyli taki, do któego nic już nie można dodać, bo nie ulegnie rozpuszczeniu się – zacznie parować, jeszcze się zagęszczając. Cząsteczki proszku, których jest coraz więcej względem cieczy, im roztwór jest chłodniejszy, zaczynają opadać, tworząc zaczątek kryształu. Z czasem cały proszek opadnie, układając się w charakterystyczny dla kryształów regularny sposób.

Proces tworzenia się kryształu zaczyna się niezwłocznie po połączeniu proszku i gorącej cieczy, jednak pierwsze efekty widać po 24 godzinach. Wówczas to na dnie naczynia bądź dołączonej do zestawu bazie zaczynają pojawiać się pierwsze skrystalizowane fragmenty. Po co najmniej 7 dniach kryształ jest już całkiem pokaźny. Czasem proces ten trwa do 21 dni. 

Gdy minie czas (maksymalnie 21 dni), należy odsączyć kryształ i pozwolić mu wyschnąć.I cieszyć się piękną ozdobą.

Klasyczne i nieklasyczne kryształy

Najpopularniejsze kryształy mają klasyczny kształt:

Cena mniejszych zestawów jest bardzo zachęcająca: kosztują już od 23,99 zł. Występują w różnych kolorach i zachęcają do kolekcjonerstwa. Do kupienia TUTAJ.

Poza „zwykłymi” kryształami można wyhodować sobie geody. Geody mają często owalną formę. Na ścianach jej kulistej wnęki tworzą się najpierw współśrodkowe warstwy, następnie szczotki kryształów skierowanych swoimi końcami ku środkowi geody. Najczęściej geody tworzą się w skałach wulkanicznych, kiedy pęcherzyk gazu zostaje uwięziony w stygnącej lawie. Ale można też wyhodować je w domowych warunkach, bez ryzyka głębokich poparzeń…

Zestaww Geody KidzLabs zawiera dwie skorupy do hodowli kryształów, duże opakowanie krystalicznego proszku, 2 małe opakowania zawierające mieszankę ,,hodowlaną”, ekspozytor na kryształy, mieszadło. Spektakularne kryształy wyhodowane we własnym pokoju? My mówimy im zdecydowane TAK.

Koszt zestawu Geody: 53,99 zł

Skład i bezpieczeństwo

Fosforan monoamonowy będący składnikiem proszku krystalicznego jest całkowicie bezpieczny, jednak należy unikać kontaktu z nim (szczególnie oczy!). Jeżeli proszek rozsypie się lub rozlejemy niechcący roztwór, nie stanie się nic złego – fosforan monoamonowy można bezpiecznie zetrzeć, a szmatkę wyrzucić lub spuścić w toalecie.

Written By
More from admin

Zabawka z butelki, puszki, ziemniaka – tylko dla kreatywnych!

Wokół nas jest wiele przedmiotów, które doskonale nadają się na zabawki: garnki,...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *